Norsk-Svenska Handelskammaren

Norrmän gränshandlade för 9,3 miljarder 2023

2023 uppgick norrmännens gränshandel i Sverige till 9,3 miljarder kronor enligt SSB (Statistisk Sentralbyrå) som är en branschneutral institution och den centrala myndigheten för utveckling, framställning och förmedling av norsk officiell statistik.

Närmare 4 miljarder av dessa härleds till mat- och dagligvaror. Speciellt läsk och mineralvatten, godis, alkohol, snus och tobak köpte våra norska grannar med sig hem. Dessa varugrupper har högre skatter i Norge och är därför ofta billigare på svenska sidan av gränsen.

– Läsk och mineralvatten är populära produkter för norrmän att gränshandla. Läsk och mineralvatten utgjorde hela 6,8 procent av gränshandeln. Choklad och godis stod för 4,6 procent, säger Guro Henriksen, senior rådgivare på SSB.

Under 2023 registrerades 4,7 miljoner dagsturer över gränsen.

Mer än hälften av shoppingresorna gick till Strömstad och speciellt de boende i Östfold var ivrigast i svenskhandeln.

Foto: Patrick Strömsnes, Vidal Candies, ordförande Norsk Svenska Handelskammaren, Göteborg

Man måste ändå elske dette lande

För ett samhälle som präglats av tillit till de bärande institutionerna är detta en allvarlig identitetskris och riskerar att eskalera existerande konflikter och öka polariseringen. Den norska självbilden som moralisk

Läs mer »

Stolta fakta om Göteborg

Göteborg har mycket att vara stolt över. Regionen tar en allt tydligare plats som en av Europas mer framåtlutade regioner. Här möts innovation, hållbar omställning och ett växande kulturliv i

Läs mer »

Följ vårt nyhetsbrev

Våra nyaste medlemmar

  • Radonkonsult Ab
  • ECIT Services AS
  • Fossefall
  • Tendium AB
  • Saab Technologies Norway AS
  • Sveriges Ambassade
  • Erik Norland
  • Northern Interim Services AB
  • Nisla AB
  • Nord Pool

Kontakta oss

Oslo | John Creed

john@nshk.no
+47 92 89 74 25

Stockholm | Pål M. Jebsen

pal.jebsen@nshk.se
+46 705 91 93 70

Göteborg | Patrick Strömsnes

info@nshkgoteborg.se
+46 730 29 88 00