Norsk-Svenska Handelskammaren

En framtidsdiskussion om hållbara affärsmodeller med Preem och SB Insights

Norsk-Svenska Handelskammarens medlemmar träffades den 30 januari  på en inspirerande och kunskapsfylld After Work på Norska Ambassaden i Stockholm. Temat för kvällen var hållbara affärsmodeller.

Inbjudna talare var Anders Collin, produktchef, Preem och Erik Elvingsson Hedén, VD, SB Insight och modererade gjorde Erik Huss, VD, Husstainability.

Efter välkomnande och introduktion av ambassadör Christian Syse och Björn Rosengren, ordförande i Norsk-Svenska Handelskammaren så följde intressanta presentationer och diskussioner.

Ni finner nedan presentationerna från seminariet.

  • Erik Huss inledde med vad som karaktäriserar hållbarhet kopplat till affärsverksamhet.
    Se presentationen här: Husstainability 2018
  • Anders Collin berättade om Preems story – om hur de skapade världens första Svanenmärkta bränsle, Evolution Diesel Plus.
    Se presentationen här:  Preem 2018.
  • Erik Elvingsson Hedén avslöjade utifrån omfattande studier hur svenska och norska konsumenter och företagsledare ser på hållbarhet.
    Se presentationen här: SB Insight2018

Kvällen avslutades med vin och mingel på temat inspiration där nya kontakter knöts.

Moderator var Erik Huss, VD Husstainability

Talentnettverket 2025 – första samlingen

Talentnettverket 2025, det norsk svenska ledarskapsprogrammet är igång. Deltagarna har startat upp individuellt under mars och nu var det dag för första samlingen på Voksenåsen i Oslo. Svensk Norska Samarbetsfonden

Läs mer »

Göteborg som nav för handel med Norge!

Göteborgsregionen och Norge har en långvarig och nära relation som präglas av geografi, kultur och ekonomi. Den geografiska närheten och språkliga likheterna gör det lätt för svenska företag att etablera

Läs mer »

Följ vårt nyhetsbrev

Våra nyaste medlemmar

  • Zynk AS
  • ACDC Energy
  • Connectum Capital Managemen t
  • Telenor Sverige
  • Det Norske Samfund
  • Å Energi
  • Verdi Nordic AB
  • Hvaler Krabbe AS
  • mTabs AS
  • Petter Höie
  • BoCapital
  • Norges Hus Konferens & Event
  • CHSnor
  • First House
  • Northernlight Diagnostics AB

Kontakta oss

Oslo | John Creed

john@nshk.no
+47 92 89 74 25

Stockholm | Pål M. Jebsen

pal.jebsen@nshk.se
+46 705 91 93 70

Göteborg | Patrick Strömsnes

info@nshkgoteborg.se
+46 730 29 88 00